Sunday, October 25

टिकटोकमा पाच लोकप्रिय घोटाला ( स्क्यामर )बाट तपाईंहरु सावधान हुनुपर्छ

August 18, 2020 164

बुधबार, भदौ ३, २०७७

टिकटोकको लोकप्रियतामा द्रुत वृद्धिका कारण, यो स्क्यामरको लागि यो अर्को हब भएको छ। हामीले विगत केहि महिनाहरुमा ठगीमा ठूलो वृद्धि देख्यौं, र धेरै मानिसहरू प्लेटफर्ममा शिकार भइरहेका छन्।
१. सेलिब्रेटीहरूको नाममा खाताहरु:-

हालसालै, धेरै स्क्यामरहरू प्रख्यात सिर्जनाकर्ताको मुख्य खाताको सही डुप्लिकेट प्रतिलिपिहरू सिर्जना गरेको फेला पारेको छ। प्रयोगकर्ताको नाम परिवर्तन गरेर वा मूलको ब्याकअप खाता दावी गरेर। केहि अवस्थाहरूमा, उनीहरूले ‘प्रमाणित’ ब्याज पनि प्राप्त गरेका छन् , प्रयोगकर्ताहरूलाई वास्तविक नाम पाउन गाह्रो भएको छ ।

२. वयस्क डेटिङ्ग वेबसाइटमा फोटोहरु समाबेस।

टिक टक र इन्स्टाग्राम जस्ता प्लेटफर्मबाट महिलाहरूको भिडियो र तस्वीर चोरी गरि अनि स्नैपच्याट खाताहरूमा हाली मानिसहरूलाई आकर्षित गर्न प्रयोग गरिन्छ। त्यहाँ, तिनीहरू नग्नतासँग सम्बन्धित भिडियोहरूसहित देखाइन्छ र वयस्क डेटिङ्ग वेबसाइटतिर आकर्षित गराइंछ । अन्तमा, प्रयोगकर्ताले यी साइटहरू भ्रमण गर्दछ, जसले स्कामरहरूलाई वेबसाइट हेरे बापत मोनी मिल्ने गर्छ।

३. टिक टक मा फोल्लोव एंड लाइक इन्क्रेस गर्दिन्छु भन्दै गिफ्ट कोइन संकलन गर्ने

यस प्रकारको घटना नेपालमा पनि बढिरहेको छ , विशेष गरी युवाहरू जसले आफ्ना प्रोफाइलमा मनपराउनेहरू र अनुयायीहरूको खोजी गर्छन्।
प्रयोगकर्ताहरूलाइ शुल्क तिराइ लाइक र फ्यान फलोइंग इन्क्रेस गरि दिन्छु भन्दै फाइदा उठाई रहेका छन् ।

४. टिकटोक बट्स

अन्य प्लेटफर्महरू जस्तै, टिकटोक पनि, बोट खाताले भरिएको छ जुन प्रयोगकर्तासँग अन्तर्क्रिया गर्ने प्रयास गर्दछ, एक वास्तविक व्यक्ति जस्तै। यी स्वचालित बोटहरूले या त छायादार वेबसाइटहरूमा तपाइँको निजी जानकारी जस्तै फोन नम्बरहरू र बैंक जानकारी मार्फत निर्देशित गर्दछ वा मालवेयरको साथ तपाइँको यन्त्रलाई संक्रमित गर्दछ। अपरिचित सन्देशहरू र टिप्पणीहरू मनोरन्जन गर्दा तपाईं सँधै सावधान हुनुपर्छ। असामान्य वाक्यांशहरूको लागि हेर्नुहोस् र कुनै पनि निजी जानकारी प्रकट नगर्नुहोस् वा कुनै मागहरू पूरा नगर्नुहोस्।

५. फिसिंग लिंकहरू

यो एक साधारण प्रकारको घोटाला हो, प्राय सबै सोशल मीडिया प्लेटफर्महरूमा प्रचलित। यदि तपाईंसँग टिकटोक खाता छ भने, त्यसो भए तपाईं फिसिंग ईमेल वा सन्देशहरू प्राप्त गर्न सक्नुहुनेछ।
त्यसोभए, सावधान रहनुहोस् अर्को पटक कसैले तपाईंलाई प्रायोजनको लागि पिच गर्दछ वा अतिरिक्त-साधारण केहि प्रदान गर्दछ जुन सत्य जस्तो लाग्छ । साथै कुनै सन्देशहरूलाई वेवास्ता गर्नुहोस् जुन तपाईंको लोकप्रियता बढाउनको लागि दावी गर्दछ।

( त्यसैले यी केहि लोकप्रिय टिकटोक स्केमहरू हुन् जसका बारे तपाईंलाई सचेत हुनुपर्दछ, यो एक सर्जक वा दर्शकको रूपमा हुनुपर्दछ। जे भए पनि, के तपाईले यस्ता स्क्यम्बरहरु भेट्नु भएको छ? हामीलाई तलका टिप्पणीहरूमा थाहा दिनुहोस्। )

प्रतिकृया दिनुहोस्