Monday, April 19

भारत र नेपालबीच कालापानीको बारेमा वार्तालाप

August 18, 2020 153

२ भाद्र २०७७, मंगलबार

काठमाडौंमा भएको भिडियो कल सम्मेलन बैठकमा सीमावर्ती पछाडि अधिकारीहरूबीच भएको पहिलो भेटमा नेपाल प्रतिनिधिमण्डलको नेतृत्व विदेश सचिव शंकरदास बैरागीले प्रतिनिधि गरेका थिए भने भारतीय दूतको नेतृत्व राजदूत विनय मोहन क्वात्रले गरेका थिए।

स्रोतले भने कि वार्तालाप “सकारात्मक” र “उत्पादक” थियो यद्यपि सीमा विवादमा छलफल गरिएको थिएन। बैठकले सीमा पूर्वाधार परियोजना र एक सीमापार तेल पाइपलाइनमा केन्द्रित रहेको छ। दुई दिनपछि नेपालका प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीलाइ प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले भारतको स्वतन्त्रता दिवसमा बोलाए छन् र भविष्यमा द्विपक्षीय विषयमा छलफल जारी राख्न सहमत भएको छ !

द्विपक्षीय पर्यवेक्षण संयन्त्रको तत्वावधानमा दुबै पक्षका अधिकारीहरू काठमाडौंमा चार किलोमिटर टाढा बसेर वीडिओ कन्फरेन्स मार्फत दुई पक्षीय सहयोगका आयोजनाहरूको कार्यान्वयनको समीक्षा गरेका छन् ।

भविष्यको अन्तर्क्रियाको लागि एउटा झ्याल खोल्दै नेपाल र भारतका अधिकारीहरूले सोमबार नेपाल सरकारको सहयोगमा नेपालमा आयोजनाका परियोजनाहरुमा छलफल गर्न भेटे। यसमा पञ्चेश्वर बहुउद्देश्यीय परियोजना र महाकाली (काली, शारदा) नदीमा मोटेबल पुलहरू छन् जुन कालापानी क्षेत्रबाट शुरु हुन्छ जुन सीमा विवादको केन्द्र हो

प्रतिकृया दिनुहोस्